Що варто знати про порядок призначення пенсії за віком у 2020 році.
Що варто знати про порядок призначення пенсії за віком у 2020 році.
Вік, з якого може бути призначена пенсія, визначений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:
-
для чоловіків – 60 років;
-
для жінок – 59 років ( з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців)
До того ж, потрібно мати страховий стаж не менше 27 років.
Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, якщо з 1 січня 2004 року стаж напряму пов’язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, то до цієї дати – страховий стаж вимірювався часом роботи, тобто це фактично був трудовий стаж.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. З кожним роком страховий стаж буде зростати і починаючи з 1 січня 2028 року буде становити не менше 35 років.
Тобто, якщо працівник отримує заробітну платню «в конверті», він не заробляє страхового стажу, оскільки роботодавець не сплачує за нього страхові внески, а це означає, що в майбутньому цей працівник не зможе вийти на пенсію, коли досягне пенсійного віку, оскільки страховий стаж необхідної тривалості у нього буде відсутній.
А як бути, якщо страхового стажу не достатньо?
При відсутності необхідного страхового стажу, який дає право на пенсію за віком, пенсія за віком може бути призначена при досягненні:
-
63 років (при наявності страхового стажу 17 – 27 років);
-
або 65 років (при наявності страхового стажу 15 – 17 років).
До того ж законодавство України передбачає можливість «докупити» страховий стаж.
Аби розрахувати період, який необхідно «придбати», необхідно звернутися до спеціалістів управління Пенсійного фонду України, чи скористатися веб-порталом електронних послуг ПФУ, де створюється персональний кабінет відвідувача. А для безпосереднього укладення договору та сплати коштів за «купівлю» стажу необхідно звернутись до фіскальної служби за місцем проживання.
Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:
Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443
-
Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;
-
Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;
-
Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55
Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103
Олена Гараніна
головний спеціаліст
Роздільнянського місцевого центру
з надання безоплатної
вторинної правової допомоги