Право на отримання аліментів повнолітньою дитиною, що навчається

Дата: 25.05.2020 11:39

Відомо, що батьки зобов’язані утримувати власну дитину до 18 років. Однак наше законодавство передбачило право на утримання від батьків й повнолітнім дітям аж до поки їм не виповниться 23 роки у випадку коли вони продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги саме у зв’язку з цим і за умови, що батьки можуть надавати матеріальну допомогу. При чому, таке право виникає не залежно від форми навчання. Іншими словами, право на отримання аліментів у зв’язку з навчанням мають студенти як денного так і заочного відділення до досягнення ними 23 років (рішення Верховного Суду/Касаційного цивільного суду, справа № 644/3610/16-ц, 17.04.19)

Як стягуються аліменти в таких випадках?

Аліменти на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання, можуть виплачуватись батьками добровільно або судовому порядку.

Існують два способи сплати аліментів у добровільно порядку:

1. Батьки укладають між собою договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначають розмір та строки виплати. Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. Такій договір укладається письмово та нотаріально посвідчується.

2. Один із батьків  подає за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Однак така заява може бути ним відкликана в будь-який момент.

Судовий порядок.

Якщо домовитися не вдалося – необхідно звертатися до суду. Право звернення до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, що продовжує навчання, має той з батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо сама дитина, яка навчається.

Така заява подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача.

Які документи необхідні?

До суду подається, зокрема:

• позовна заява;

• копія паспортів позивача та дитини;

• копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);

• копія свідоцтва про народження дитини;

• довідка з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;

• довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності)

Судовий збір за подання такої заяви сплачувати не потрібно.

Яким може бути розмір аліментів?

Розмір аліментів може бути визначений судом у твердій грошовій сумі або у частці від доходу платника аліментів. Розглядаючи такі справи суд бере до уваги:

- стан здоров'я та матеріальне становище як дитини так і платника аліментів;

- наявність у платника аліментів інших дітей, або непрацездатних членів родини;

- інших обставин, що мають істотне значення.

При цьому мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (станом на 01.05.2020 року – 1051 грн).

Водночас суд не обмежується розміром доходу платника аліментів якщо буде встановлено наявність у нього витрат, що перевищують його заробіток, і щодо яких він не зможе довести джерело походження коштів для їх оплати.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим поновлення навчання  дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів за умови що дитина не досягла  23 років.

Зверніть увагу! Рішення суду, за яким на користь дитини стягувались аліменти до досягнення нею повноліття, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною 18 років. Стягнення аліментів на дітей, які досягли повноліття та продовжують навчання  і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, здійснюється у судовому порядку за новою позовною заявою (п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»).

Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:

Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;

Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;

Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103. Знайти відповідь на юридичне запитання можна також у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/.

Тетяна Кулішова

директор Роздільнянського місцевого

центру з надання безоплатної вторинної

правової допомоги