Керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Оксана Збітнєва разом із директоркою з координації органів центральної і виконавчої влади Ірина Микичак зустрілися з доктором Джеймсом Гордоном, який прибув до України зі Сполучених Штатів Америк
«Ми всі живемо у час хаосу в зоні травми – на вузькій межі між світом, який ми знали колись, і непевним майбуттям», – так каже всесвітньовідомий психіатр, професор Медичної школи Джорджтаунського університету Джеймс Гордон зі сторінок своєї книги «Трансформація травми», виданої за лічені місяці до того, як планетою закрокувала пандемія COVID-19.
«Тоді я не здогадувався, що невдовзі ми всі засвоїмо вічну істину – ушкодження психіки, тіла і духу рано чи пізно зазнають усі», – додав він пізніше. Але додає те саме й дотепер.
Керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Оксана Збітнєва разом із директоркою з координації органів центральної і виконавчої влади Ірина Микичак зустрілися з доктором Джеймсом Гордоном, який прибув до України зі Сполучених Штатів Америки, щоб очолити команду Mind and Body Medicine (МВМ) – «Зцілення душі і тіла».
Будучи ще й автором програми МВМ Університету Джорджтауну (США), Джеймс Гордон з колегами проведуть серію лекцій та семінарів з методики відновлення, що передбачає комбінацію психологічних та фізичних вправ, серед іншого і такі:
майндфулнес;
аутогенне тренування;
медитацію;
елементи йоги.
Навчання українських фахівців здійснюватиметься у межах проєкту USAID Розбудова стійкої системи громадського здоров’я. Загалом же програма авторства Джеймса Гордона – науково доказова та апробована у багатьох кризових регіонах (Косово, Гаїті, Сектор Газа) та в роботі з ветеранами у США.
Доктор Гордон та його колеги відзначили унікальність лідерської ініціативи першої леді Олена Зеленська зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? і пропонують свою посильну участь у процесі реновації нашої системи психосоціальної підтримки.
Професор погоджується: не навчившись розуміти свій стан, не можна піклуватися про інших. А відтак, основний акцент команда МВМ (а це 150 фахівців з усього світу!) робитиме на самодопомозі, взаємодопомозі, а тоді вже – розбудові моделей психосоціальної підтримки у громадах. Тож навчання відбуватимуться невеликими групами: психологи, психіатри, лікарі інших спеціалізацій, медперсонал засвоюють 15-16 технік за умов майбутнього «каскадування» – тобто, поширення та масштабування своїх знань серед інших колег з обов’язковим елементом кураторства.
Джеймс Гордон також захопився ідеєю створення в Україні «Центрів життєстійкості» і акцентував: підхід МВМ – навчити людей і працювати з тими структурами, які державі буде зручно будувати всередині себе, для комфорту і наближення психосоціальної послуги саме до українських громадян.
«Кожен день породжує нові бентежні виклики нашим звичкам і почуттям, нашим уявленням і очікуванням, а також нашій звичайній поведінці. (…) Цей час травми може стати для нас учителем» (Джеймс С.Гордон, «Трансформація травми», Львів, 2023)
Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінет Міністрів України сприятиме раціональним ініціативам міжнародних партнерів і вітає команду МВМ, готову долучитися до впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я #тияк