Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінет Міністрів України провів засідання експертної групи з формування законодавства та нормативно-правових актів у сфері психічного здоров’я.
Реновація системи психосоціальної підтримки = апгрейд нормативно-правової бази: Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінет Міністрів України провів засідання експертної групи з формування законодавства та нормативно-правових актів у сфері психічного здоров’я.
Крім керівництва та фахівців Координаційного центру до роботи доєдналися представники Міністерство охорони здоров'я України, НПА - Національна психологічна асоціація, Асоціація психологічного консультування та травматерапії, Інститут психічного здоров'я Українського Католицького Університету, проєкту PHS R&R USAID Ukraine - USAID Україна та інших провідних профільних організацій.
Чому це вкрай актуально?
Сфера охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки потребує комплексного мультидисциплінарного підходу та системного правового регулювання, що враховувало б інтереси і надавачів, і отримувачів послуг.
На сьогодні правове регулювання зазначених відносин носить фрагментарний характер (до таких можна віднести закони «Про психіатричну допомогу», «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я», «Про соціальні послуги», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» тощо).
Що маємо?
Розроблений в рамках Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров'я на період до 2030 року (затверджена розпорядженням КМУ від 27 грудня 2017 р. № 1018-р. – прим.) законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо системи охорони психічного здоров’я та послуг у сфері психічного здоров’я» потребує доопрацювання, адже закриває лише окремі прогалини у нормативно-правовій базі.
Які сценарії виправлення?
Розробка системного закону, що комплексно врегулював би сферу охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Метою такого законопроекту має бути забезпечення соціального та психологічного благополуччя населення України і забезпечення доступу громадян до кваліфікованої психологічної і психіатричної допомоги.
Поетапне регулювання сфери (зокрема, внесення змін до чинної нормативно-правової бази, щоб вирішити найбільш болючі прогалини в законодавстві, з подальшим розробленням повноцінного базового закону).
Що робитимемо?
Запропонуємо Національній психологічній асоціації та експертному середовищу дорожню карту, що враховуватиме мультидисциплінарний підхід до регулювання сфери охорони ПЗПСП.
Координуватимемо розробку концепту системного законопроєкту (рамкового або процедурного).
Засідання експертної групи проведено у межах розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як? за ініціативою Олена Зеленська.