Як зберегти ментальне здоров’я військовослужбовців і всього суспільства
Маємо стати об'єднаними силами відновлення людини
Сьогодні у Мілітарі Медіа Центр за круглим столом керівний склад Міністерство оборони України, Координаційного центру з психічного здоров’я при Кабінет Міністрів України та громадських організацій обговорювали впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? у контексті організації та надання психологічної допомоги військовослужбовцям ЗСУ та способів покращення психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.
Як зберегти ментальне здоров’я військовослужбовців і всього суспільства – тема, що хвилює багатьох, і є одним з пріоритетних напрямів політики держави. Якщо до початку повномасштабного вторгнення в Україні було 215 тисяч військових, то зараз в обороні та безпеці країни задіяні понад мільйон людей. Отже, наслідки війни безумовно впливають на психоемоційний стан і тих, хто несуть службу, і членів родин наших захисників. Навіть якщо переважна більшість військових – це чоловіки, які можуть вважати, що «якщо я сильний, то навіщо мені звертатись до психолога».
У дискусії взяли участь заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Оксана Збітнєва, директор Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони Назім Агаєв, директорка громадського руху «Жіноча сила України» Наталія Умеренкова.
«Суспільство має усвідомити, що психологічна допомога під час війни є нормальним процесом», – зазначила Ганна Маляр.
«Після кожної ракетної атаки з кожним із нас відбуваються якісь зміни. Для початку нам просто важливо це зрозуміти», – додала вона і зазначила, що дуже важливо розуміти, що психологічні зміни – це «не привід для стигматизації», це «нормальні речі, які відбуваються з кожним з нас», а відтак потрібно перетворити психологічну допомогу «на буденну річ, яка не викликає надмірної зацікавленості, а буде нормальним звичайним процесом».
Керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Оксана Збітнєва підкреслила: «Стається усвідомлення. Усвідомлення того, що ціна нероблення у сфері ментального здоров’я надто висока. Що ці невидимі рани війни мають конкретні економічні показники. Що кожна відновлена людина – це працездатність. А зрештою – це відновлена економіка (…) Усвідомлення того, що в державі не було сервісу у сфері ментального здоров’я – це розуміння, де та «точка нуль», з якої ти стартуємо. І ми маємо тут усі стати об’єднаними силами відновлення людини».
Учасники круглого столу констатували: через те, що психосоціальної підтримки потребуватимуть не тільки військові, а й велика кількість цивільних громадян, психологів в армії навіть попри їх цільову мобілізацію до лав ЗСУ не вистачає. А також було повідомлено, що у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою першої леді Олена Зеленська має відбуватися координація зусиль Міністерства оборони України та Міністерства у справах ветеранів з організації психологічного відновлення військовослужбовців.
«У нас є величезний пласт роботи попереду. (…) Навіть якщо ми після перемоги відбудуємо красиві міста, то в цих красивих стінах будуть люди, які не матимуть силу і здатність щось творити або радіти тому», - зазначила Оксана Збітнєва.
Круглий стіл організовано за сприяння Ukrainian World Congress - Свiтовий Конґрес Українців.
Запис зустрічі можна переглянути тут https://www.youtube.com/watch?v=FI9CT4iP4R0