Перший форум із психічного здоров’я, який приймає Україна «Рух до системи та послуг із психічного здоров’я майбутнього: досвід України з розбудови спроможностей, відновлення та удосконалення» дівчина, яка пережила окупацію в Новій Каховці.
«Привіт, мене звати Віолетта. У 13 років я стала дитиною війни. Проте ви не почуєте сумну історію, тільки історію сильного українського підлітка. Попри виклики, проявляйтеся та впевніться, що ви йдете за вашою справжньою метою. Сяйте. У світі достатньо злих людей, йому потрібно більше сонячних думок. Я вірю, що будучи не таким, як всі, та роблячи те, що любиш, у кожного з нас точно вийде пройти через важкі часи. Для мене ментальне здоров'я – це насамперед стійкість».
З таким посланням відкрила Перший форум із психічного здоров’я, який приймає Україна «Рух до системи та послуг із психічного здоров’я майбутнього: досвід України з розбудови спроможностей, відновлення та удосконалення» дівчина, яка пережила окупацію в Новій Каховці.
На щастя, у Віолетти вистачає власних сил, аби долати травматичний досвід війни. За даними фахівців, більшість українців зможуть так само. Але вже визначено, що майже 15 мільйонів українців перебувають у зоні ризику ментальних проблем, а кожен другий почувається емоційно гірше, ніж три роки тому. Ці люди потребуватимуть та вже потребують підтримки. Як правильно та своєчасно організувати необхідну психосоціальну допомогу в Україні – головна тема форуму.
- Війна змусила усіх по-новому подивитися на важливість ментального здоров’я. Нам потрібно усіма можливими способами говорити та піклуватися про свій стан, допомагаючи один одному. Саме так наразі формується стійкість нашого народу. Вдячна за ініціативу першій леді Олена Зеленська, яка дала імпульс, яка дала все необхідне, аби Всеукраїнська програма ментального здоров’я була створена та розвивалася повсюди: в кожному міністерстві, в кожній громаді, в кожній області, всюди, де люди приймають рішення, ця програма вже працює та розвивається. Окремо дякую Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, адже саме вони є драйвером цих перетворень. Тому разом працюємо та перемагаємо! – закликала учасників форуму віцепрем’єрка Ірина Верещук, яка є співголовою Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я.
- Наше завдання і завдання таких форумів – налагодити горизонтальну співпрацю. Щоб було розуміння, хто, кого і куди перенаправляє у разі потреби. Хто повинен "підхопити" і надати саме ту допомогу, якої людина потребує, – підкреслив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Однією з ключових панелей Форуму стало обговорення впровадження та досягнення Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олена Зеленська. Керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, голова ГО Безбар'єрність Оксана Збітнєва наголосила, що Всеукраїнська програма ментального здоровʼя поставила собі дуже амбітне завдання – обʼєднати всіх стейкхолдерів спільною метою.
- Ініційована першою леді Програма консолідує зусилля всіх стейкхолдерів у створенні системи доступних, якісних та безбарʼєрних послуг та побудови культури піклування про ментальне здоровʼя. Приємно констатувати, що на зараз майже не лишилось сфер державної політики, де не реалізовуються проєкти та ініціативи з ментального здоровʼя. В основі нового бачення системи – перехід від реактивних до цілісних, безʼбарєрних та довгострокових рішень. БАГАТО і МІЖ – ці два ключових слова стають ядром системи: багаторівневість – багатокомпонентність – багатошаровість. МІЖ – міжсекторальність – міждисциплінарність. Ми перебуваємо у точці марафону, тривалість якого зараз передбачити неможливо. Невизначеність – один з найбільших та найскладніших викликів для психіки зараз. Але ми знаємо формулу української стійкості – непохитні цінності, соціальні звʼязки та теплі стосунки, - впевнена Оксана Збітнєва.
Важливий виклик сьогодення - наблизити допомогу з ментального здоров’я до людини. Рішення, що перевірено міжнародним досвідом та наразі щодня поширюється нашою країною, – надання підтримки при ментальних розладах медиками первинної ланки, зокрема сімейними лікарями. Адже вони є найближчими до людей. Вже понад 46 000 медичних фахівців завершили курс ВООЗ mhGAP, що надає відповідні навички та знання, а в 705 медичних закладах країни вже надають послуги з ментального здоров’я.
- Чому саме первинка? Тому що, це найбільша довіра людей. Ніхто не збирається робити сімейних лікарів психіатрами. Але що сімейні лікарі точно зможуть робити після курсу mhGAP – це вчасно розпізнати стрес, попередити розвиток розладів за допомогою простих але ефективних інтервенцій, та у разі якщо розлад все ж таки розвинувся – вчасно скерувати людину по потрібного спеціалізованого фахівця, - розповіла директорка з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру, радниця Прем’єр-міністра України Ірина Микичак.
Також в перший день проведення Форуму обговорили глобальні та європейські рамкові програми, що формують системи та послуги з ментального здоров’я майбутнього, інтегровані послуги із ментального здоров’я, спеціалізовані послуги з ментального здоров’я на рівні громади тощо. Другий та третій день заходу будуть присвячені обговоренню та розробці практичних кроків щодо створення послуг на рівні первинної медичної допомоги, спеціалізованих послуг, розгляду кейсів сервісу мобільних мультидисциплінарних команд, забезпеченню сталості послуг на рівні громади, відбудуться відповідні воркшопи.
Участь у Форумі взяли усі вітчизняні та провідні іноземні стейкхолдери, які дотичні до розбудови системи надання допомоги з ментального здоров’я, зокрема спікерами заходу стали Представник World Health Organization (WHO), Глава Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт, координаторка системи ООН в Україні, гуманітарна координаторка Деніз Браун, в.о. заступника директора Місії USAID - US Agency for International Development в Україні Джефрі Лерер.
Учасниками заходу стали також регіональні координатори Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
Форум організовано World Health Organization Ukraine за підтримки Координаційний центр КМУ / Mental Health UA в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя.