Цебриківська громада
Одеська область, Роздільнянський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ГОЛОДОМОР...... Сьогодні, в 16:00 вшануйте хвилиною мовчання та встановіть запалену свічку на підвіконня в пам'ять загиблих під час геноциду українського народу.

Дата: 25.11.2023 15:50
Кількість переглядів: 30

Голодомор...

Фото без опису

Коли зазеленіла трава, почали викопувати коріння, їсти листя та бруньки... Вживали в їжу кульбабу, реп’яхи, проліски, іван-чай, амарант, кропиву, липу, акацію, щавель, льон, молочай, калачики...

Качани кукурудзи, лушпиння із зерна перетирали з бур’янами, січеною соломою і варили супи, пекли млинці.

Перетерті жолуді слугували замінниками борошна. Також їли кору дерев, коріння очерету, варили з цукрового буряка навар, пили воду, заварену з гілками вишні та яблуні. З перемерзлих та гнилих картоплин варили клецьки.

Селяни розкопували нірки гризунів, щоб знайти хоч жменьку зерна. Мололи його і варили затируху (вариво з невеликої кількості борошна, розтертого з колосків).

В їжу йшли коти, собаки, мертва домашня худоба, ворони, лелеки, чаплі, менші птахи, миші, щури, жаби, їжаки, вужі, жуки, мурашки, хробаки, павуки, слимаки - тобто те, що ніколи до цього не вживалися людьми. Також відомі численні випадки канібалізму.

Найгірше доводилось немовлятам, адже в матерів не було грудного молока. Мати тоді давала дитині ссати напій з маківки, і малюк засинав на днів три, а іноді і не просинався, помираючи уві сні...

Багатьом допомагали вижити корови, яких ховали по ярах та лісах, а жінки тихцем бігали їх доїти.

Глід, шипшина, гриби, ягоди, риба рахувалися ласощами. Якщо з ними впіймали, садили в тюрьму. Взагалі, якщо люди не мали ознак сильного голодуючого, їх обійстя особливо ретельно обшукували.

Сільські активісти забирали і розбивали жорна, ступи, горщики, аргументуючи це так: "Не виконали заготівлю, а самі щось мелете". Про штучність голодомору також засвідчують факти насильного заливання водою жару у печах селян. Адже будь–що з продуктів треба було приготувати на вогні, а сірники можна було придбати лише обміняти або купити в місті, що далеко не всі могли.

© З матеріалів історикині Олесі Стасюк

🕯️ Сьогодні, в 16:00 вшануйте хвилиною мовчання та встановіть запалену свічку на підвіконня в пам'ять загиблих під час геноциду українського народу.

🕯️

Я несу в своїх долонях свічку,

Свічку пам’яті про втрачених людей,

Про жадані колоски пшениці,

Які з страхом притискали до грудей.

Хай горить вона і не згасає,

Свічка болю, як гірка сльоза,

Знов минуле в вічність промовляє,

Голос правди лине в небеса..


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь