Спалювання листя, трави, гілок, сміття – ЗАБОРОНЕНО!
Традиційно з приходом весни, настанням тепла, першими теплими промінчиками сонця, громадяни починають прибирати свої обійстя, досить часто при цьому, спалюючи суху траву, гілки, листя, рештки, сміття та ін.
Деякі люди переконані, що цим вони покращують родючість ґрунту. Зокрема, палії вважають це способом "прогріти" ґрунт, удобрити його попелом. Вони переконані, що через це на випалених ділянках трава начебто з'являється швидше та росте краще. Однак усе це – міфи. Насправді спалювання трави і листя тільки шкодять родючості ґрунту та несе надзвичайну шкоду для здоров’я людей!
Під час спалювання листя, трави, гілок, решток і бур’янів разом з димом вивільняються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди. Без доступу кисню із листя чи трави, що тліють, виділяється бензопірен, який викликає онкологічні захворювання.
З димом у повітря також вивільняються діоксини, які можуть викликати проблеми з репродуктивним здоров'ям та розвитком, ураження імунної системи, гормональні порушення та рак.
Крім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до знищення екосистеми.
Що ж робити з опалим листям?
Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.
НАГОЛОШУЄМО, що чинне законодавство забороняє спалювання листя, сухої трави, решток та передбачає за вчинені правопорушення адміністративну та подекуди кримінальну відповідальність.
Зауважимо, що під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій. Адже в березні 2023 року Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ нацбезпеки в умовах воєнного стану. Таким чином у статті 113 "Диверсія" до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності.
Закликаємо жителів громади не допускати спалювання опалого листя, оберігати власне здоров’я та здоров’я оточуючих від шкідливого впливу задимленого повітря!
Вкотре нагадуємо! Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе!
БУДЬТЕ СВІДОМІ — БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І ПРИРОДУ.