Цебриківська громада
Одеська область, Роздільнянський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Форс-мажорні обставини в умовах карантину

Дата: 07.04.2020 22:09
Кількість переглядів: 515

Фото без опису

 

Сьогодні пандемія коронавірусу кидає виклик не лише сфері охорони здоров'я. Через оголошення карантину та запровадження обмежувальних заходів у зв’язку з поширенням хвороби COVID-19 підприємці стикнулися з проблемою невиконання контрактних зобов'язань.

17 березня Верховна рада України ухвалила закон, один із пунктів якого передбачає включення карантину до списку форс-мажорних обставин.

Що таке форс-мажор?

Термін «форс-мажор» (force majeure) в перекладі з французької означає «непереборна сила». Українське законодавство дає таке визначення: форс-мажор – це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно унеможливлюють виконання договорів і зобов'язань відповідно до законодавства.

Тобто, якщо сторона договору не виконала свої зобов'язання і зможе довести, що це сталося не з її вини, а внаслідок форс-мажорних обставин, то вона звільняється від відповідальності - нарахування штрафів, пені.

Однак, після припинення форс-мажору свої зобов'язання все одно доведеться виконати! 

Зверніть увагу! Фінансова та економічна криза, дефолт, зростання курсу валют, відсутність на ринку необхідних товарів або відсутність у боржника грошей форс-мажором не вважається.

Чи потрібно якось підтверджувати форс-мажор?

Як вже зазначалося, настання форс-мажорних обставин звільняє сторону від штрафних санкцій за порушення свого зобов’язання за договором. Однак, це не відбувається автоматично! Обов’язково треба належним чином підтвердити (засвідчити) настання обставин непереборної сили.

При чому, заявник має право звертатися за засвідченням форс-мажорних обставин у разі вже порушеного строку виконання зобов’язання у зв’язку з введеним карантином.

Хто має засвідчити форс-мажор та що для цього потрібно?

Лише Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати мають право підтвердити факт виникнення, тривалість і припинення форс-мажорних обставин і видавати відповідні сертифікати на підтвердження цього. 

Для того, аби отримати такий сертифікат: 

по-перше, необхідно уважно проаналізувати договір для того, аби встановити, чи дійсно умови саме цього договору неможливо виконати у встановлені строки через оголошення карантину та введення в Україні режиму надзвичайної ситуації (наприклад, неможливість доставити товар через припинення авіасполучення) 

по-друге, після того, як такий причинно-наслідковий зв’язок буде встановлено, спробуйте домовитися з іншою стороною та внести зміни в договір, які би відтермінувати строки виконання зобов’язань

по-третє, якщо переговори результату не дали, необхідно звернутися до Торгово-промислової палати України для отримання відповідного сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин

Як подати заяву та які документи необхідно додати?

Форма заяви встановлена Регламентом Торгово-промислової палати України. Вона підписується керівником організації чи установи та засвідчується печаткою. Якщо заява від фізичної особи - вона має бути підписана нею самою або довіреною особою.

Форми заяв можна знайти на офіційному сайті Торгово-промислової палати України за посиланням: https://ucci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhornikh-obstavin.

На сьогоднішній день процедуру отримання сертифікату було максимально спрощено, для цього до заяви необхідно додати:

  • копію договору;

  • копію наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів;

  • повідомлення (сповіщення іншої сторони). 

Всі документи необхідно надсилати в електронному варіанті на електронну адресу Торгово-промислової палати України ucci@ucci.org.ua

Важливо! На кожен окремий договір чи кожне окреме зобов’язання потрібно отримувати новий сертифікат. Він видається протягом 7 днів з дня подачі заяви суб’єктом господарювання, а для фізичних осіб - протягом 21 дня.

За отримання сертифікату справляється плата, крім суб’єктів малого підприємництва, які його отримують безкоштовно.

З тарифами можна ознайомитись за посиланням:

https://ucci.org.ua/media/filemanager/law-tarifs.pdf.

 

Видані Торгово-промисловою палатою України сертифікати або відмову у їх видачі не можна оскаржити, це не передбачено Регламентом. Також не можна зобов’язати Торгово-промислову палату України видати сертифікат про форс-мажорні обставини в судовому порядку.

 

Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:

 

Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

  • Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;

  • Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;

  • Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

                          Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103

 

 

Тетяна Кулішова

директор Роздільнянського місцевого

центру з надання безоплатної

вторинної правової допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь